Гръцките философи били много притеснени, че писаното слово ще направи човешките мозъци мързеливи. Защото какъв е смисълът да помниш нещо, ако можеш да го прочетеш. Май мъдростта от вековете ще се окаже вярна.
Първоначално жертва на технологиите станаха аритметическите ни способности. Заради удобството на безгрешните калкулатори забравихме таблицата за умножение. Колко е 8 x 7? Взимаме или включваме елката и за прости сметки като 14 – 6.
Заради телефонните указатели във всеки GSM или по-нов стационарен телефон ние спряхме да помним и числови редици. Колко телефонни номера (освен вашия собствен) знаете наизуст?
Сега пък учени от Колумбийския университет доказаха, че компютрите също влияят на начина, по който запомняме информация. Изследването им се нарича „Ефектът на Google” и бе публикувано преди дни в списание Science.
Оказва се, че ние отказваме да помним дадена информация, стига да знаем как да я открием отново. Все повече започваме да свикваме с идеята, че не е нужно да разчитаме единствено на своята памет, а приемаме компютъра и интернет като алтернатива. Затова познанието как да намерим дадена информация е по-важно от самата нея.
В тази връзка не бива да ни изненадва тенденцията инстинктивно да търсим решението на по-сложни въпроси в мрежата, без значение, че самите ние знаем отговора.
Бавно, но последователно компютърът се превръща в една външна памет за човека. На пръв поглед звучи страшно, но реално погледнато трябва да сме доволни, че способността ни да помним се адаптира спрямо технологиите. Спомнете си за книгата, калкулатора и телефона.
Екип на fortisimo.eu
0 коментара