Google+ навлезе рязко като конкурент на Facebook, като сайтът вече разполага с около 20 милиона потребители. Но алтернативата на социалната мрежа наистина ли е по-добра?
На първо време от Google се изхитриха, като се опитаха да накарат потребителите на Google+ да се чувстват по-специални, тъй като присъединяването ставаше с покана. Не след дълго всеки втори откриваше такава в своята виртуална кутия с писма. Явно любопитството и тази стъпка, предварително изпробвана и с gmail акаунтите, докара нужния първи тласък на платформата. Така за нула време от сайта се похвалиха с небивал интерес и милиони посетители.
Facebook пък може вече да е позастарял, но в това е и силата му, тъй като хората са създали по-трайни приятелства и са се нагодили с начина на опериране на системата. Нека обаче все пак видим в едно пряко съревнование, коя платформа изглежда по-надеждна и по-перспективна.
Приятелите – Google+ представи нова форма на комбиниране на приятелските групи, а именно чрез приятелски кръгове. Така бързо и лесно, посредством drag & drop функцията, може да определите принадлежността на вашите приятели към определени групи и с какъв достъп бихте ги удостоили. При Facebook нещата се случват доста по-сложно, тъй като там трябва да ровите, да издирвате настройки и подобни, при все че непрекъснато биват променяни. Да не говорим, че при доста от информацията, която споделяме, разполагаме единствено с опциите за споделяне с всички приятели, приятели на приятели и с хора, с които нямаме изобщо нищо общо.
Видео разговори – Предимство в случая отново има Google+, тъй като позволява групови видео разговори, но не с повече от 10 човека. Към тази екстра се добавя и фактът, че този, който говори, автоматично е изваждан на фокус. Facebook и тук се проявява доста по-дървено. Няма възможност за групови разговори, пък и видео обажданията не са достъпни за потребителите на Linux.
Местонахождение – И двата сайта предлагат възможност да отбележите къде се намирате. Проблемите обаче отново са с Facebook, тъй като не може директно от профила си да изберете локацията си, а се минава през няколко страници. Да не споменаваме, че в някои страни дори има сериозни рестрикции в тази насока.
Към списъка с преимущества на Google+ спадат и разглеждането на снимки, избора на рестрикции за определени хора, както и по-добрите възможности за чат.
Като цяло всичко изглежда цветя и рози, но въпреки това не ми се ще да напускам комфорта на познатото и тепърва да заучавам Google+. Да не говорим, че предстои да се формират приятелски кръгове, да се коригират настройки и подобни. И като че ли това е достатъчно, за да остана доволен потребител на Facebook. Поне за момента.
За fortisimo.eu – Карим Букорт (C.O.Z. Blog)
0 коментара