Отпуските имат доказан ползотворен ефект върху работната ни кондиция. Проблемът е, че той трае едва две седмици след завръщането в офиса. Това ни съобщава електронното списание obekti.bg, позовавайки се на резултатите от холандско изследване.
Специалисти от университета „Радбуд” са установили, че след почивка хората се завръщат на работа по-щастливи, здрави и заредени с енергия. Доброто им настроение обаче започва да се изпарява само след една работна седмица. 14 дни по-късно служителите вече са толкова изморени, колкото и преди да излязат в отпуска.
Експертите предлагат решение на проблема, което няма да се хареса на работодателите. За по-ефективна работа трябва да си почиваме по-често.
"Благоприятният ефект от отпуската изчезва бързо, но липсата на почивка е още по-нездравословна, защото с течение на времето води до изтощение. Ваканциите дават възможност на хората да бъдат със семействата и приятелите си. Това им помага "да презаредят батериите си" и да се върнат в службата по-продуктивни и работоспособни. Фактът, че ползата от отпуската е краткотрайна само подчертава необходимостта от по-чести почивки заради доброто здраве на служителите", казва Джесика де Блум от изследователския екип.
Данните от това изследване се препокриват с резултати от миналогодишно холандско проучване, което пък показва, че след почивка са ни нужни две седмици, за да се настроим за работа. Явно влизаме в режим на готовност едва след като започнем да усещаме умората от дългите дни в офиса.
Екип на fortisimo.eu
0 коментара