Да симулираш работа се оказва истинско изкуство, не по-лесно от това да си винаги перфектен. До такова заключение са стигнали учени в Колумбийския университет. Резултатите от тяхното изследване са полезни както за работниците, така и за шефовете им.
Първото правило на скатаването е „Никога не се задържай на едно място в офиса”. Постоянното движение по коридорите създава впечатление за огромна заетост и енергичност. Ангажираният поглед в монитора е следващият трик. Дългото и задълбочено гледане на екрана предполага възприемането и анализирането на важна информация, докато спокойно си редиш пасианси. Третият номер е „Нека служебната поща прелива от съобщения”. Така се създава впечатлението, че имаш толкова много работа и дори нямаш време да си прочетеш кореспонденцията. Най-висшата и безскрупулна проява на кръшкане е „Преписването на чужди заслуги”.
Психолозите на труда обясняват обаче, че симулирането на работа не винаги е с цел измама. Професионалистите в дадена сфера имат рутината на опита, която им позволява да се справят със задачите си по-бързо. Щом са готови и нямат допълнителен стимул да се трудят извънредно, те започват да имитират ангажираност. От друга страна така си набавят нужните 25% разтоварване от работното време, което да гарантира производителността им и утре. Големите фирми като Google и Pixar осъзнават силата на релакса и предлагат на служителите си база, в която да спортуват или просто да се забавляват. Съдейки по успехите на тези корпорации, тактиката явно работи.
На практика проблемът с кръшкачите не е наш, а на мениджърите, които трябва да мотивират служителите да дават най-доброто от себе си и пълноценно да оползотворяват работното си време. Как обаче да не се изнервиш на колегата ако го видиш, че вместо да изпълнява задачите си, той реди карти и коси Фейсбук ферми?!
fortisimo.eu
0 коментара