Все по масово се забелязва разгарянето на нов вид омраза, изградена на визуалните качества у всеки човек. От дискриминация се оплакват както красивите, така и грозните хора.
Отдавна учените са доказали, че хората, които изглеждат добре, почелят по-лесно съдебни дела, заемат по-високи работни длъжности, получават по-добро обслужване и дори се добират без проблеми до изгодни кредити. Явлението дори получи свое име – луукизъм (от английската дума look – изглеждам).
Въпреки че красивите хора често са облагодетелствани в обществото, те също се оплакват от дискриминация. В САЩ зачестяват дела, в които служители твърдят, че са уволнени заради добрия си външен вид. Така мениджърите се предотвратяват явления като „флирт на работното място”, „професионално разсейване” или „семейна ревност”.
Но оплакванията за вредата от красотата са нищо в сравнение с хилядите дела, в които хора твърдят, че са изгонени от работа заради външни несъвършенства. Доста често професионалната компетентност, опитът и комуникативността избледняват заради липсата на лицева симетрия или няколко килограма повече.
Психолозите пък предупреждават, че отцепването на лагери „красиви” и „грозни” ще акумулира огромно напрежение, което може да достигне пикови нива, след които овладяването на омразата ще е много трудна. В момента се надига вълна, която протестира срещу изискванията за снимка в молбите за работа и автобиографиите. Фотосите трябва да придружават единствено документите, които потвърждават самоличността на лицето. Това твърдят луукофобите.
За fortisimo.eu – Симо (снимки: everyjoe.com)
0 коментара