Стартира ли „Големият велопоход”? Този въпрос си зададе екипът на fortisimo.eu, селектирайки все по-честите информации за изграждане на велоалеи в променящите се български градове.
Новият устройствен правилник за Бургас например предвижда морският град не просто да стане един от най-зелените. Освен това там може да се изгради цялостна система за придвижване с велосипед. Намеренията са бъдещите устройствени зони на града да бъдат свързани с велоалеи. Те ще опасват целия град и отделните квартали. Нови велотрасета ще бъдат пуснати и в северна посока – към Банево и Ветрен. С колело ще може да се стига и на юг – до Крайморие и Созопол и на изток – към бъдещия парк на местността „Кюшето” и Сарафово.
„Велопоходът” очевидно тръгна в София, като край новите метростанции вече има изградени съвременни стоянки за велосипеди. Вълнобойната алея на Балчик пък през лятото изненада туристите с новото си продължение – направо до плажовете на Албена. В Разград, с европейски средства, е изградена десет километрова велоалея, свързваща града с местността Пчелина.
На последното си заседание общинските съветници в Шумен приеха радушно предложението на доц. Юрий Проданов за включването на националния „Велопоход” в стратегията за развитие на туризма в Шумен. За fortisimo.eu Юрий Проданов разясни, че идеята е бъдещата велоалея да свързва историческите и археологическите обекти на територията на общините Шумен, Каспичан и Велики Преслав.
„Това е твърде мащабен замисъл, но можем да започнем да го реализираме на отделни етапи”, допълни още Проданов. Той добави, че вече е разговарял по темата с областния управител Димитър Александров. В общинския бюджет за следващата година предстои да бъдат заделени 15 000 лева за изработването на идеен проект за трасето.
„Велопоходът” в България очевидно стартира, но ние още сме скептични. Все пак живеем в държава, в която изграждането на една автомагистрала отнема десетилетия.
За fortisimo.eu – Иван Капралов
0 коментара