Константин Каварналиев е роден в Шумен на 15 февруари 1866 година. Той е един от онези млади български военни, които изумиха света в Сръбско-българската война през 1885 година.
После учи и специализира в Белгия и Италия, за да посрещне Балканската война като началник-щаб на V пехотна Дунавска дивизия. Каварналиев се превръща в герой в боевете край Дойран в Междусъюзническата война, когато изправя своите 3 000 войници срещу настъпващата над 40 000 гръцка войска и осигурява изтеглянето на българската армия, попаднала в капана на съюзниците.
Припомних си тази история когато чух, че президентът Георги Първанов ще открива паметник на Константин Каварналиев в Шумен. Официалното съобщение от общината завършва с изречението: „Не ни е известно кой е авторът на паметника”.
Всъщност, това е по-добрата история. Историята за завръщането на Каварналиев в родния град. Наша история — балканска. Неразбрано минало и подозрително настояще. Довело до там, че първият почетен паметник на загиналите герои, построен още през 1918-1919 година, стои разрушен на територията на днешна Македония. Тамошните власти няколко години намират дипломатични оправдания, за да не изпълнят молбата на България за възстановяването му.
Накрая шефът на Националния исторически музей Божидар Димитров и членовете на сдружение „Плиска” възстановяват монумента и предлагат на българските общини да приютят героя. Всички те са автори на паметника, който ще открие в петък президентът Георги Първанов. Сред гостите заслужено се очаква да бъде и днешният министър без портфейл Божидар Димитров. Завръщането на Каварналиев в Шумен е поредния опит да обясним миналото, да останем глухи за балканската подозрителност, и да възстановим паметния знак на един християнин и български герой.
За fortisimo.eu — Иван Капралов
P.S. - В този брой на fortisimo.eu често става дума за Завръщането. За завръщането на героя и спомена. Често по-мъчително от раздялата с живота в името на каузата.
За завръщането на звездата, което понякога минава през задължителното изгубване, за да се върне към себе си.
За завръщането към корените. В една история за добър син рокаджия, възродил фолклорните песни на своя баща.
0 коментара