Някъде в края на периода на „развития социализъм“ се разви и идеята за българските компютри. В следствие на това държавно планирано мероприятие започна разработката на трабантите в компютърното производство с марка „Правец“.
Заговори се за „Долината на българската електроника“, а часовете по информатика влязоха в учебната програма.
За днешните ученици, които живеят с постоянното искане за повече компютри в училище сигурно ще е странно признанието, че точно часовете по Информатика ми бяха любими за бягство. Разбирай – нерегламентирано доброволно отклоняване от учебния процес.
Все съм бил подозрителен към идеята, че можем да смаем света с високи технологии и новаторски разработки в областта на компютрите. Когато политиците говорят за тези неща, винаги ми изглеждат кухи. „Имаме Стоичков, имаме Топалов – във всички области имаме постижения. Защо да не изберем някой политик да ходи и да побеждава?“, питаше Бойко Борисов, докато беше в опозиция.
„Винаги горещо препоръчвам това момче Румен Христов“, само преди два дни заяви президентът Георги Първанов по адрес на младия програмист, носител на наградата „Джон Атанасов“.
Всъщност, доверието в реториката на политиците е нещо различно от фактите. Примерно – от факта, че на приключилия вчера Девети национален турнир по информатика и информационни технологии „Джон Атанасов“ българските младежи грабнаха два от трите златни медала. Освен това си тръгнаха и със сребро и бронз.
Възпитаниците на Школа А&Б, с ръководител д-р Бисерка Йовчева – Симеон Иванов (Шумен) и Георги Георгиев (Благоевград), заедно с представител на румънския национален отбор, събраха пълния актив от точки. Калина Петрова (Пловдив) и Момчил Пейчев (Варна) пък прибраха среброто и златото.
В цялото състезание участваха 200 ученици от шест балкански държави. През последните пет години то се печели само от българи. В последните две – все от Румен Христов, споменат от президента.
На провелата се в петък среща на Георги Първанов със студенти от Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“ д-р Бисерка Йовчева зададе важен въпрос: Какво ще направи държавата, за да даде възможност за развитие на талантливите информатици в България? Така пак се сетих за компютрите „Правец“, „Долината на българската електроника“ и т. н.
Когато намерим тайната на това как от талантливи хора и техните дела правим добре организирана държава! Тогава тези умни информатици ще прославят „Българските компютри“. Дотогава ще се гордеем с наградата на Джон Атанасов, който наистина даде приноса си за развитието на тази индустрия. Ама в Америка…
За fortisimo.eu – Иван Капралов
0 коментара