Български деца играят театро на немски език, пред други български деца. След това представят пиеса, свързана с климатичните промени в Румъния.
Това е днешната европейска реалност. Приемаме, или не, отправяме умни забележки за процеса, или не – това е действителността. Расте ново поколение. Децата ни са „европейчета”.
Осъзнавам го, докато преглеждам информация, че деца от града на българския театър – Шумен, представят пиеса на немски език пред връстници от считания за най-европейски български град – Русе. Последните учат в училище, което се казва „Фридрих Шилер”, и очевидно възторжено са оценили изпълнението на пиесата „Измамникът”.
По-късно въпросните „европейчета” изнасят и спектакъла „Гостенка от бъдещето” в Музея на селото в Букурещ. Така поставят на сцената проблемите с климата – току в навечерието на срещата на световните лидери в Копенхаген, по същия въпрос.
Географията, историята, изкуството и актуалната политика пак станаха част от възпитанието на децата ни. Този път – в контекста на идеята, че израстват бъдещи граждани на Европейския съюз. Подходът към младите е един и същ, само идеята се сменя.
Дядо ми е бил форматиран в патриотизма на „Аз съм българче!” Ние пък бяхме пионери и „бъдещи строители” на социализма. Децата ни вече са „европейчета”. Идеята на времето е ясна и държавата, обществените организации и медиите изпълняват своята задача.
Гастролът е в рамките на реализацията на проект „Музикалният театър – начин на общуване”, реализиран след конкурс на Общински фонд „Култура”. Организира се с финансовата подкрепа на сдружение „Алдора” и със съдействието на „Европа Директно”.
„Европейчетата” пък са от младежката театрално-вокална формация към Общинската школа по изкуствата в Шумен с ръководител Диана Колева. Младите актьори получиха признанието и на културното ни аташе в Румъния – Станимир Петков, и на председателя на Демократичен съюз на България в Румъния – проф. Лука Велчов.
Всъщност – колко много смисъл има във всичко това? Израстват бъдещите „европейчета”! Онези, които някога ще трябва да отстояват идеята за Европа, като „спокойната сила” в смисъла, който влага в това европейския писател-философ Цветан Тодоров.
За fortisimo.eu написа Иван Капралов, по информация на Росица Василева
3.12.2009 (чт) 15,50,03 EET