В България винаги е имало и ще има дарители. Доказателство за това е фактът, че имаме нарочен празник в календара, определен като Ден на дарителя.
Българинът дарява пари най-вече за храмове, за здраве и за образование. Мисля си, че това са основните стълбове в живота ни, и то не от днес. Историците търсят корените на дарителството още в годините на утвърждаването на нашата държава. Даряват владетели и представители на аристокрацията.
През Възраждането кръгът на дарителите се разширява, появяват се и първите дарителски общества. Като всяка тема, и тази има своите лични измерения за всеки от нас.
Като кажа "дарител", аз поне мислено пътувам към моята Алма матер. Сградата на Софийския университет „Св. Климент Охридски” е издигната благодарение на братята Христо и Евлоги Георгиеви. Техните достолепни фигури и днес посрещат студентите на главния вход. Най-старото висше учебно заведение в България е и венец на филантропската им дейност.
През 1896 год. братята подаряват на българската държава 800 хиляди лева за построяване на първия български университет. Плюс това - предоставят парцел от повече от 10 хиляди квадратни метра в центъра на София.
Последната воля на смятания за най-богат за времето си българин Евлоги Георгиев е да се отделят 6 млн. лв. от цялото му състояние и с дохода от тях да се основе и поддържа училище.
За школо завещава парите си и шуменецът Нанчо Попович. В завещанието си той оставя 20 000 наполеона на градската управа в Шумен. Тези средства трябвало да бъдат вложени за построяването на сграда за първото девическо училище в страната.
Училището, което днес отново (след години прекъсване) носи името на Нанчо Попович, е едно от най-елитните в Шумен – Природоматематическата гимназия. Любопитен факт е, че точно Попович е станал повод 6 декември да е Ден на дарителя. Неговият имен ден (Никулден) е подтикнал обществеността в родния му град да бъде поставено началото на честванията на дарителите в България. За първи път това станало през 1937 година.
Днес шуменци също даряват - пак, преди всичко, за храмове, здраве и образование. Общината традиционно почита фирмите и хората, отделили средства за обществени каузи. На коктейл тази вечер Сертификат за дарителство ще бъде връчен на повече от 100 фирми и личности в Шумен.
Петимата най-големи дарители на трудната 2009 година ще получат специалната благодарност на кмета и картина от шуменски художници. Специална комисия до последния момент претегляше даденото, за да се реши кой именно заслужава най-много това отличие.
До самата церемония общинарите запазиха в тайна и имената на благодетелите.
Но шуменци знаят кои са хората и фирмите, които никога не остават равнодушни на молбите им за финансово съдействие. Благодарим ви, че ви има!
За fortisimo.eu – Мина Денева
0 коментара