С какво ще запомним почти изминалата 2009 година? Този въпрос си задават редакторите на списание TIME, преди да подредят класацията на най-емблематичните събития, интересували света през последните 12 месеца.
1. Икономическата криза в Америка: Далеч от края
„Бяхме предупредени, но след като най-силната рецесия от седем десетилетия ни зашлеви право в лицето, подготовката ни се оказа недостатъчна”, пише TIME. Безработицата в САЩ се вдигна до рекордното ниво от 10.2% и ерата на лесните пари в Америка си отиде безвъзвратно. Докато финансовата система се движеше по ръба, Обама реши да лекува икономиката с големи парични инжекции. Най-популярната спасителна програма бе „Продай старата си кола, за да си купиш нова” (Cash for Clunkers). Докато анализаторите говореха, че се задава светлина в тунела – американската икономика пропадаше. Детройт стоеше на ръба на банкрута. Fiat пък спаси Chrysler, като купи част от автомобилния гигант. General Motors фалира, но възкръсна наново. Факт е, че след септември започна да се наблюдава стабилизиране в икономиката, но за обикновения човек (не само в САЩ) нещата ще се нормализират доста по-бавно.
2. Афганистан: Може ли да се излезе от тресавището?
Вече осем години САЩ води военни действия в Афганистан. Въпреки икономическата криза и липсата на резултати от въоръженото присъствие, президентът Барак Обама обяви, че ще похарчи милиони в изпращането на 30 хил. нови „миротворци” в битката с Талибаните. Помните ли, че Барак обещаваше в предизборната си кампания, че ще изтегли американците от Афганистан? Всъщност той не се е отказал от идеята си. Реализацията й обаче се отлага за юли 2011 г. Междувременно стана ясно, че ноември е бил най-кървавият месец за американските военни от 2001 г. насам. В сражения са загинали 59 униформени.
3. Шумните президентски избори в Иран
Кой би очаквал, че от едни нагласени избори, прикрити с измами, цензура и кръвопролития, може да се роди надежда за Иран? След като Махмуд Ахмадинеджад бе поставен за президент на страната, милиони иранци излязоха на демонстрация в Техеран. Много от тях бяха гонени и убивани от така наречените полицаи Басидж. Благодарение на медийното присъствие, новинарските агенции предаваха нечовешки кадри на насилие, които показаха на света истинското лице на борбата за свобода. Медиите направиха разпознаваемо лицето на Неда Ага-Солтан, която се превърна от поредната жертва на режима в икона на иранските протести. Гражданският бунт обаче не успя да постигне целите си. Ахмадинеджад запази президентския си пост. За сметка на това демонстрациите сплотиха обикновените хора.
4. Здравната реформа в САЩ
Във вихъра на икономическата криза президентът Барак Обама реши да изпълни едно от най-чувствителните си обещания – да реформира непрестанно критикуваната здравна система в САЩ. През ноември Долната камара на американския Конгрес одобри неговия план и подкрепи най-големите промени в здравната политика на страната през последните 40 години. За законопроекта гласуваха 220 членове на Камарата на представителите, а 215 бяха против. Реформата предвижда да включи в здравното осигуряване почти всички американци и да спре практики като тази да бъде отказвано здравно осигуряване на граждани с предшестващи здравословни проблеми.
Сега проектът отива в ръцете на Сената.
5. Истинското тексаско клане
През тази година военните в САЩ изживяха най-големия атентат „отвътре” в цялата си история. На 5 ноември майор Нидал Малик Хасан открива огън в Тексаската база „Форт Худ”. Така убива 12 униформени и един цивилен. Ранява и 30 души. Хасан е трябвало да се грижи за психиката на военния екип в Афганистан. Твърди се, че 39-годишният мъж е получил нервен срив, след като е осъзнал, че ще се изправи срещу други мюсюлмани на бойното поле. Има теория, че Нидал е ново поколение терорист, и че е свързан с хората, причинили катастрофите на 11 септември 2001.
В новинарските съобщения се казва, че Хасан е давал много знаци за своите намерения. Изработил е компютърна презентация, критикуваща американската външна политика. Публикувал е в Интернет мнения, възхваляващи атентаторите-самоубийци, и си е разменял имейли с известен радикален духовник. Военните обаче не обърнали внимание на тези прояви. Бързо след зверството случаят се потули, с цел предотвратяване на религиозен или етнически конфликт.
6. Смъртта на Майкъл Джаксън
В края на юни новината за неочакваната смърт на Майкъл Джаксън разтърси света. Заради невиждания обществен интерес интернет търсачката-гигант Google излезе от строя и не функционираше половин час, а целият свят потъна в скръб. Сутринта на 25 юни е получено повикване за спешна медицинска помощ от имението на Джаксън в Лос Анджелис. Певецът е откаран в болница Уестууд без дихателна дейност. Там обявяват неговата смърт – сърдечен арест, предизвикан от упойващия медикамент Пропофол. През август полицията определи смъртта на Майкъл за убийство, но така и не бяха повдигнати обвинения. Поклонението на Джаксън се превърна във втория най-гледан телевизионен момент в историята – след кацането на Луната. Последваха месеци, в които светът отдаваше почит към таланта на Майкъл, докато следеше в захлас новините около отложеното с три месеца погребение и битката за попечителство над трите му деца. През ноември дебютира документалният филм “This Is It”, показващ подготовката за 50-те концерта, които изпълнителят трябваше да изнесе в Лондон. Коментарите за лентата бяха блестящи. “This Is It” успя да докаже, че 48 часа преди фаталния 25 юни, Майкъл Джаксън е притежавал таланта и визията да изгради най-грандиозното шоу, което светът не успя да види.
7. Пакистан: На прага на разгрома
Разкъсван от безразсъдни диктатори, въоръжени групировки, етнически вражди и конфликти с Индия – Пакистан се превърна в център на тероризма и политическото напрежение. Смъртта на талибанския лидер Байтула Месуд през август доведе до акцията „Път към избавление”. Така през октомври Пакистан изпрати 28 000 войници в Южен Вазиристан, които те застанаха срещу въоръжените групировки. В знак на съпротива екстремистите увеличиха терористичните си атентати из цялата страна.
8. Кървавата нарковойна в Мексико
Около 14 хил. души са загинали, откакто президентът Фелипе Калдерон обяви война с наркокартела в Мексико през 2006. Пикът в кървавата битка бе през 2008 г. Но и до септември 2009 г., цифрата на новите жертви звучи ужасяващо – 1 800 убити. В тази демократична държава с население 110 млн. души, корупцията е толкова силна, че редица анализатори считат, че престъпността там е достигнала ниво на неконтролируемост. От 2008 г. САЩ са изпратили 1.6 милиарда долара, които трябва да помогнат за справянето с нарковойната. Критиците обаче посочват, че тези средства щяха да бъдат по-полезни под формата на инвестиции, а не за въоръжаване.
9. H1N1: Колко свински е грипът за вас?
Миналата зима силен вирус започна да тормози Мексико. През април 2009 г. H1N1 се превърна в пандемия, поразявайки хора в Азия, Европа и САЩ. Заразата бързо мутира и като че ли събаряше предимно младите хора. Здравните експерти обявиха тревога, а наплашените хора по целия свят започнаха да носят маски на обществени места. Съвременната ни история не познава такава паническа реакция. Последната подобна ситуация се е разиграла през 1918 г., когато е вилнял Испанският грип. До края на ноември 4 000 американци са починали от вируса H1N1. Тази цифра не е за подценяване, но и не покри апокалиптичните очаквания на Световната здравна организация.
10. Тамилските тигри признаха поражението си
Вече 26 години продължава войната между властите на Шри Ланка и „Тигрите за освобождение на Тамил Илам”. Островната държава е загубила 70 хил. души в този конфликт. През май Тигрите признаха поражението си. „Настъпи печалният край на това сражение”, обяви един от лидерите на бунтовниците.
Това е третият материал от цяла поредица, която ще проследи най-интересните годишни класации на списание TIME. Използвани са оригиналните фотоси от публикацията на изданието. Вижте още "TIME: Facebook историите на 2009", "TIME: Технологиите на 2009"
0 коментара