На челните места в годишната класация на списание TIME (от категориите за филми) стоят три анимационни заглавия. Всяко от тях е създадено чрез различен похват, но от медията са категорични: „Анимационните ленти през 2009 са по-добри от игралните”. Иначе в общия чарт има само два проекта, които сме гледали в България и един, който предстои да видим на Коледа. Жалко, а?
1. Принцесата и жабокът
Начело на списъка застава мюзикълът „Принцесата и жабокът” на Disney. С този филм от студиото на Мики Маус се опитват да съживят класическата двуизмерна анимация. Ръчните рисунки бяха загърбени, за сметка на компютърните изображения, „но този класически филм показва, че има много живот, хумор и душа в стария стил”. Редакторите в TIME хвалят героите от мюзикъла и казват, че те са изработени с карикатурна еластичност. Режисьорите на проекта Джон Мъскър и Рон Клементс доказвали как е важен не броят на измеренията, а анимационният дух, който те съдържат. На Коледа е българската премиера на приказката.
2. В Небето
Поредното артистично постижение на Pixar започва с почти безмълвната история на Карл и Ели, която проследява 70 години от техния съвместен живот. Според TIME, това са най-милите и трогателни четири минути и половина в историята на киното. В годината с най-много компютърни анимации, сред които добрите: „Чудовища срещу извънземни”, „9” и „Астро бой” и поносимите: „Ледена епоха 3” и „Облачно, с кюфтета”, нито едно друго заглавие не полетя толкова високо, колкото къщата на дядо Карл „В Небето”. Факт! Лично аз бих поставил шедьовъра на Pixar на челното място!
3. Fantastic Mr. Fox
Стоп-моушън анимацията е сложен процес. Първо трябва да създадеш куклите, да ги поставиш в миниатюрния декор и да ги раздвижваш кадър по кадър. Толкова трудно се вдъхва живот в тези герои, приличащи на безжизнени детски играчки. Точно по тази причина от TIME са оценили високо „Fantastic Mr. Fox”, озвучен от Джордж Клуни. Въобще обаче не съм съгласен със суперлативите, изказани по адрес на филма.
Кадрите в рекламата са потресаващо грозни и изкуствени. А ако трейлърът не успее да представи в добра светлина филма, кой да го направи? Какво ми пука, че отвратителните животни говорят все със звездни имена? Наистина не мога да си представя кой може да открие някаква естетика в куклите от проекта на Уес Андерсън. Ако вие я виждате - пишете къде е точно, че да я видя и аз.
4. The Hurt Locker
Това е филм, който все още не сме гледали у нас, но историята се развива по улиците на Багдад. Там маршируват американски войници. Създаден по текст на журналиста Марк Боал и режисиран от чувствителната дама Катрин Бигълоу, военният филм, изглеждал толкова реалистично, че след края му щяло да ни се иска да изтупаме пясъка от дрехите си.
5. Високо в небето
Режисьорът Джейсън Райтмън се завръща с поредната сантиментална и меланхолична комедия. Същински „Джуно”, но за по-големи и по-депресирани зрители, които уж ще оценят силата на човешките взаимоотношения. Наречете ме циник, но трейлърът на филма ме накара да се прозявам и, ако нямаше още пет места в класацията на TIME, вече да съм си легнал.
Уви, тази приказка за лабилни зрители ще предизвика пълно фиаско в сезона на Наградите. Отсега виждам номинации и награди Оскар за Джордж Клуни. Според TIME, той имал толкова мил и приятелски подход при поднасяне на лоши новини, че щяло да ти се прииска да му кажеш „Благодаря”, след като те уволни. Да, ако си лелка над 45 години - сигурно. Както и да е, вкусове всякакви. Вместо да слушам депресарския саунднтрак на филма и да следя плавните движения на камерата и актьорите, лично аз ще си пусна отново „Терминалът” - една невероятна история на Спилбърг, която беше подмината от Оскарите. Това справедливо ли е? Българската премиера на „Високо в небето” е насрочена за 5 февруари 2010 г. Не забравяйте да си вземете антидепресанти за след филма.
6. The White Ribbon
Още едно неизлъчвано у нас заглавие. “The White Ribbon” беше отличен на тазгодишния фестивал в Кан с най-важната награда – Златна палма, а прибра и още две статуетки. Режисьорът Михаел Ханеке разказва за масовите зверства, извършени в малко германско село, две десетилетия преди възхода на Хитлер. Кой обаче е виновен за злините? Около този въпрос се върти драмата, която по своята мистичност приличала на сериозен прочит на „Селото на прокълнатите”. Филмът показвал огромната мощ на обществото, което можело да смаже и най-добрите инстинкти на хората. Звучи интригуващо.
7. A Single Man
“A Single Man” е история за преподавател по английска литература (Колин Фърт), решен да промени начина си на живот. След внезапната смърт на неговата приятелка, преподавателят остава разбит и самотен. Той набелязва последния си ден и решава да го прекара със своя позната (Джулиан Мур) и един от студентите си (Никълъс Холд). Последният пък се натиска да си легне с героя на Колин.
Филмът бил изключителен режисьорски дебют на модния дизайнер Том Форд. От всички страхотни ленти, които се фокусират върху тъгата от загубата на близък човек („В Небето” и „Очи от Рая”), този бил най-въздействащ. Това до голяма степен се дължало на великолепното и тихо изпълнение на Фърт. Той направил едва доловимата болка на разбитото му сърце видима за всички. Трейлърът е наистина впечатляващ! Наситен е с емоции, без да се съдържа и дума в него. Кадрите са по-силни от речта. Много любопитно!
8. Of Time and the City
“Of Time and the City” е документален филм, създаден по повод 800 години от създаването на град Ливърпул. Биографията на Града на Бийтълс била забавна, интригуваща, информативна и дълбока.
9. Сектор 9
Можете ли да си представите как Южна Африка става новият дом на галактически бежанци, които приличат на огромни насекоми? Ако сте гледали изненадващия летен хит „Сектор 9”, то вече знам отговора на този въпрос. Младият режисьор и сценарист Нийл Бломкамп (29) демонстрира, че има оригинални идеи и набито око за екшън сцени. Неговият псевдодокументален филм се оказа доста различен и интригуващ поглед над типичната извънземна тема. Фантастиката ни казва неща, за които едва ли сме се замисляли и показва сцени, каквито не сме виждали. В този чудовищен филм чудовищата сме ние.
10. Thirst
„Новолуние” спечели близо половин милиард долара в световния бокс офис, но любимият вампирски филм на TIME за годината е лента от Южна Корея, която е спечелила едва 318 хил. долара в родината си.
22.12.2009 (вт) 11,37,57 EET