Знаете онази приказка за петъка. Последният ден от седмицата за мнозинството българи си остава „денят на майстора“. Така наричаме онзи ден, в който, според някаква древна традиция, считаме за удачно да правим всичко друго, но не и да работим.
Тази приказка дори е дублирана с по-злокобната теза, че който работи в петък следобед – определено не мисли доброто на шефа си. Националната статистика с цифри ме убеди, че в България имаме подобно отношение не само към последния ден от седмицата, но и към последния месец от годината.
Статистическите данни сочат, че през декември българите спят дори повече от високите си средни показатели от девет часа и половина за денонощие. В сравнение с другите европейски държави, ние си падаме и по следобедния сън. Всеки пети от нас намира начин да положи морна глава в 14 часа, докато във Франция това си позволява всеки единадесети, а в Словакия и Норвегия с този лукс се ползва едва 1% от населението.
През декември прекарваме и повече време в приготвянето на храна, показват данните от статистиката. Ама това ние много добре си го знаем. Спомнете си онзи ден по Коледа, а и си помислете какво ще правите в края на седмицата. През декември всеки българин отделя на занимания около печката около два часа и половина на денонощие. Пак през последния месец от годината си ходим на гости повече от всеки друг. Сега е моментът да си сравним надениците и виното, а това си изисква време.
Както и да прегледаме вестника, да зяпаме телевизора или да слушаме любимото радио. За тази работа през последния месец от годината българите отделяме над три часа в денонощие. Хората в Дания, Швеция и Норвегия си позволяват максимум около час и петдесет минути в това.
На фона на всички тези данни – със сигурност не ви учудва и твърдението на статистиката, че през декември българите отделят най-малко време на основното си занятие – работата. Този месец е на майстора. Нищо, че годината има само дванадесет. Една работа, която не се е свършила в първите единадесет, очевидно няма свършване и може да изчака до януари.
Какво да правим! Национални особености, подкрепяни от парламента и правителството, които също не си падат много по идеята да работят в последния месец на годината. Поне в Шумен да имахме хубав кино салон! И без друго имаме време да видим новия хит „Аватар” или пък „Принцесата и жабокът”…
За fortisimo.eu – Иван Капралов
0 коментара