Покрай изслушването на кандидата ни за еврокомисар Румяна Желева българското общество най-сетне прояви жив интерес към работата на Европейския парламент.
Дискусии вървят по всички медии и форуми, тъй че през последните дни всяка българска баба може би най-после придоби реални познания за еврочленството ни. В този смисъл – дебатите около номинираните за комисари постигнаха един от основните си замисли: Направиха Европейския парламент по-прозрачен. Ще се въздържа от коментарите за българския кандидат и ще обърна внимание на интересни факти в цифри, които видях около тази процедура.
Двадесет и шест души са номинираните за членове на Европейската комисия. Всеки от тях има по три часа за изслушване. Котират се конкретните и точни отговори на кандидатите. Общите фрази и обещанията в Европарламента не минават! Убедихме се в това. Задават се точни и прями въпроси, изискващи отговори без увъртане. Двадесет и два са езиците, на които могат да бъдат направени изложенията и отговорите на кандидатите за еврокомисари. Всичко това, разбира се, при балансирана сила на говора и при използване на всички внушаващи доверие и добър тон невербални методи на комуникация. Гаранти за прозрачността на изслушванията са шест подвижни камери във всяка зала, които осъществяват прякото предаване в Интернет и записа на изслушванията.
Освен да излъчва послания, Европейският парламент се отвори към това и да чува хората. Нали все пак се правят публични обсъждания. Петдесет и девет хиляди са в момента приятелите на институцията във Facebook. Те са поканени да коментират изслушванията в хода на тяхното провеждане.
Прозрачността донесе и други любопитни данни. Всяко едно изслушване на кандидат за еврокомисар е придружено от сервирането на 425 чаши кафе. В тази връзка Европейският парламент очевидно може да кандидатства за приза „Най-голямото кафене в света”.
За fortisimo.eu – Мина Денева (снимка: razkritia.com)
15.01.2010 (пт) 10,44,12 EET