Надеждите и прогнозите, които неминуемо правим в началото на всяка една нова година ни накараха да се запитаме – можем ли изобщо да предвидим бъдещето?
Чудим се дали натрупаното от цивилизацията ни познание е изградило онзи алгоритъм за случването на нещата, който може да направи прогнозата ни за бъдещето по-скоро научно обоснована отколкото фантастично провидяна.
Може и да не ви се вярва, но изследването на бъдещето наистина е предмет на науката? Дисциплината се „Футурология“ и съвсем не е някаква нова приумица. Вярно е, че футурологията не се ползва с особена популярност в България, но все пак е редно да уточним, че тя съвсем не е непозната. Освен, че имаме учени, които се занимават с изследването на бъдещето, аргумент в защита на последното е и известната песен на Щурците – „Футуролог“. Признаваме обаче, че дори и ние първо научихме текста на цялата песен преди да разберем защо се казва така.
Най-простичко – футурологията е наука за изследване на бъдещето. Чрез нейните методи се създават прогнози за развитието на човешката цивилизация. Примерно, има теории за това кога хората ще започнат да се хранят с изкуствено месо, а децата ще се раждат от човешки инкубатори. Интересното е, че познанието ни за бъдещето наистина се осъществява чрез изследване и систематизиране на миналото и настоящето. Може би затова най-успешните футурологически прогнози са в областта на общественото развитие и премодулирането на общественото устройство.
По-известните (и у нас) футуролози са Франсис Фукуяма и Алвин Тофлър (на снимката). Последният дори преди месеци даде интервю за българското списание „Мениджър“, където подчерта, че бъдещето на България зависи от отношението й към науката и технологиите.
Впрочем точно на Тофлър се приписва прогнозата за разпадането на СССР и обединението на двете Германии. Тук е мястото да отбележим, че изследванията на футуролозите са на особена почит при изграждането на политическите стратегии в САЩ. Любопитен детайл в разговора е защо у нас нямаме способността да изготвим нито една стратегия за развитието на България в следващите десет, двадесет или тридесет години.
За fortisimo.eu – Иван Капралов
0 коментара