Тази история е посветена на думичките и минава под прословутата фраза „Сиромах човек – жив дявол.” Главният герой е нюйоркчанинът Арфред Мошър Бац. Мислейки как да припечели, той създава игра.
Върху квадратна дъска нарежда букви, засичащи се отгоре –надолу и отляво-надясно, така че да се получат думи. „Драсканиците” на дъска отначало Бац нарича „Лексико”, а после Criss Cross Words. За да стигне до точния брой букви, които да включи в играта, Алфред Мошър изучава първите страници на в. „Ню Йорк Таймс“. Дълго време не успява да продаде това свое „откритие”, докато не се запознава с Джеймс Бруно, който безкрайно много харесва играта.
Двамата правят подобрения в дизайна и правилата, сменят името и през 1948 г. я регистрират. Започват производството на „Scrabble” (драсканици) – отначало ръчно, по 12 бройки на ден. Излъскай една ябълка и късметът идва. През 1950 г. играта е забелязана от президент на огромна верига магазини. И се стига до 19 януари 1955 г., дата, която остава в историята като рождена за „Scrabble”.
За да спечелиш тази игра, се изискват умения и късмет, разбира се. Ще кажете като при всяка друга. Тук обаче трябва да имаш много лексикални и правописни знания, при това в комбинация с умението да предвиждаш съчетаването на „драсканиците”. Може би е добре играта да бъде въведена от нашето Министерство на образованието в училище. Може би няма да е зле политиците ни също да я играят. Има огромен смисъл в това да придобиеш умение да подредиш „драсканиците” правилно. Така печелиш точки.
Едно е сигурно вие ще спечелите точки пред вашите деца, ако играете с тях „Scrabble” . Първо ще ги измъкнете от виртуалното пространство, второ, играейки семейно, те ще разберат, че все пак сте си близки и трето – развитието на логическо мислене не е излишно както за тях, така и за самите вас.
Любопитен факт е, че Алфред Мошър Бац играе с децата и внуците си на своето творение до 93-годишната си възраст.
За fortisimo.eu – Светла Крумова
0 коментара