Наближи ли Бабинден в публичното пространство неизбежно се задават празнични репортажи, отразяващи лошото оборудване в родилните отделения, родилна статистика и портрети на известни акушер-гинеколози.
Свикнала съм с това.
Дори ми се струва мило. Пиша ги в графата – „добри новини“. Това, което днес обаче ми се иска да споделя, е дразнещото подхващане на едни и същи теми без отговор. Не ми е ясно примерно, защо всяка година разсъждаваме за вредата или ползата от секциото.
Тази година историята също се повтаря. В предаването „На кафе“ при Гала чепкаха въпроса близо час. Децата, родени чрез секцио били по-изнервени, заради изживения стрес по време на оперативното раждане.
Божеее, а какъв стрес предизвика у мен мъчещата се да роди по естествен път в съседната зала. Вече се радвах на новороденото, а тя огласяше отделението с „естествените“ си вопли. Питам се дали детето, родено по този начин, не попада на белия свят в стресова ситуация.
Впрочем и Гала се зачуди онзи ден като сподели, че не вижда особена нервност в дъщеря си, родена чрез секцио. Аз, между другото, също не забелязвам подобна изнервеност у моята Бела, освен като се бавя с пюрето. Противниците на секциото в крайна сметка имат един разумен аргумент в спора.
Да, секциото е неестественият път да родиш. Добре де, но то и да раждаш в болницата не е естествено.
Помните ли каква врява се вдигна за онази двойка от Габрово, която роди в банята преди месец? Тогава Ани Цолова от бТВ сподели, че повикът „назад към природата“ и е дошъл малко в повече и определи устрема на младите родители като „дивото зове“. Тоест – аргументът за естеството на нещата не е съвсем валиден.
Според мен, естествено е да се бориш с болката. Естествено е да имаш правото на избор и в случай, че изпитваш естествен страх да предпочетеш друг начин. Нали затова се развива медицината? Това е естеството на нещата.
За fortisimo.eu – Мария Кирчева
21.01.2010 (чт) 13,33,31 EET
21.01.2010 (чт) 22,02,29 EET