Историите, които публикуваме днес, са споделени от наши читатели, които от години живеят в чужбина. Свикнали с предимствата на новата социална система, те имат правото от време на време да въздъхнат: „Добре че не съм в България”.
На останалите тук тези думи понякога ни звучат дразнещо, но по-хубаво е да ги чуем отколкото да ги отхвърлим с лека ръка.
Навярно и вие сте чували подобна история. Тя идва от Гърция и разказва за добрите практики при раждането на дете там. Въпреки че точно тези дни малко българи могат да се подпишат под твърдението, как южната ни съседка е нормална европейска държава. Няма да ви разказваме за лекарските грижи. Това е доста обсъждана тема, а и целта ни не е да докосваме чувствителността на нашите специалисти.
„Бременноста ми не беше никак лека. Прекарах я почти цялата на легло. В последните месеци майка ми беше неотлъчно до мен. Спеше в моята стая. Слава Богу, родих нормално. Първото нещо, което направи акушерката е да покаже детето на мъжа ми, след това той стоя при нас докато мине необходимото време от престоя ми в родилна зала. Откараха ме уморена в стаята. Там вече бяха роднините на мъжа ми и моите. Черпеха наред със специални бонбони за раждане“. Това разказва наша приятелка и се учудва как в България заедно с роднини и един нов татко са чакали с часове, за да зърнат новороденото и щастливата майка. „Нямаше дори кого да попитаме как са те. А появилата се след известно време лекарка троснато ни обясни здравословното състояние на детето“. Споменът е за „Страх“. Страх от неизвестното изписан по лицата на очакващите новини близки и роднини.
„Донесете чаршаф, че ще трябва на родилката. Нямаме в отделението”, продължава споменът от България. Всяка родилка знае колко дълъг е списъкът с необходими консумативи, които да помъкне със себе си при раждането.
В Гърция тази история продължава по друг начин. Пакет памперси, шише за мляко, два термометъра – за вода и за бебе, два вида крем за нежното му тяло, подложки за процеса на кърмене, физиологичен разтвор за нослето на малкото човече, прах за пране, СD с информация как да се грижиш за новородено и книга за развитието на детето до 3 годишна възраст. Всичко това е събрано в куфар, с който изписват родилката. Без официалности.
Всички знаем, че гърците имат големи семейства. Как се грижат за повече от две деца ли? Социалната им система отдавна го е измислила. При раждането на третото държавата изплаща издръжка до навършване на 18-тата година на най-малкото. При раждане на четвъртото дете издръжката от държавата е до живот. Многодетното семейство получава и хранителни продукти до смъртта и на двамата родители.
Две истории от две съседни държави с обща граница и Европейска перспектива.
За fortisimo.eu – Светла Крумова (Снимките taggalaxy.de)
28.01.2010 (чт) 14,54,43 EET
28.01.2010 (чт) 15,23,38 EET
28.01.2010 (чт) 18,29,40 EET
29.01.2010 (пт) 7,27,57 EET
30.01.2010 (сб) 8,48,00 EET
30.07.2010 (пт) 21,01,06 EEST
1.11.2010 (пн) 11,27,56 EET