Повечето Интернет потребители възприемат глобалната мрежа като анонимен свят, в който могат да правят каквото си поискат. Нали са защитени с измислени прякори. Това, разбира се, не е така.
Няма да говоря за липсата на предпазливост и за навика да оставяме лични данни на безброй места в мрежата. Ще ви разкажа за най-големия клюкар, който е инсталиран на вашия компютър.
Това е браузърът (без значение дали е Firefox, Internet Explorer или Chrome). Програмата, с която разглеждаме интернет страници, предоставя на всеки сървър подробен преглед на нашата машина. За публична информация се счита видът операционна система, версиите и добавките към браузъра (Adobe Reader, QuickTime и други), имената на системните шрифтове, резолюцията на монитора, броят на цветовете, времевата зона и различните настройки на текущия браузър. Цялата предоставена информация е като уникален отпечатък на компютъра ви. С помощта на данните можете да бъдете разпознати навсякъде в Интернет.
Тук се намесва фондацията за електронни граници (Electronic Frontier Foundation). Тя пусна онлайн инструмент, показващ детайлите, които разкриват уеб браузърите за вас. От фондацията предупреждават, че тези данни могат да бъдат използвани за изграждане на потребителски профили, чрез които да се следят отделните хора. Организацията е против ползването на тази информация за идентифициране на отделни потребители и смятат, че рекламните компании разработват тайни технологии, с които нарушават нашите права.
Инструментът се нарича Пръстов отпечатък. Само за секунди той показва информацията, която браузърът ви предоставя наляво и надясно, докато обикаляте из сайтовете в световната мрежа. Проверете сами на адрес https://panopticlick.eff.org (не е нужно да инсталирате Java добавката).
Наистина е притеснително, че съществува наш виртуален отпечатък, но е още по-притеснително когато излагаме лекомислено информация за личния си живот в социалните мрежи и блогове. По тази тема обаче ще говорим друг път в електронното ни списание.
За fortisimo.eu – Стоян Стоянов
0 коментара