Преди Христа. За китайците ябълковия цвят е символ на мира и красотата. Вси светии при келтите е празник на ябълката. В Гърция е свещен плод. Ябълковото дърво се свързва със здраве и безсмъртие.
Малко хора знаят, че за древните гърци поднасянето на този плод означава предложение за брак. Книгата на християните не тълкува така нещата. Само в Библията символът на плода е двуяк – хем на познанието, хем на греха. Между другото не е ясно дали първият човек е ял точно ябълка. Факт е, че са малко текстовете с неизвестни автори, за които се говори, че не са измислица.
Минават хилядолетия. Народът се преселва. Европейската карта придобива облик. Идва времето на Исак Нютон. Тези дни „Индипендън” съобщи, че в интернет е качена оригиналната история, написана от приятеля на Нютон Уилям Стъкл. Самият разказвач е и свидетел на това как през 1726 година вечерта, когато пиели чай под ябълково дърво в градината на учения, плодът паднал върху главата на Нютон.
"Защо ябълките винаги падат перпендикулярно на земята” – тази бележка, досега се е пазела в архива на Кралското дружество в Лондон, достъпна само за специалисти. Всъщност, за да открие Закона за гравитацията, на Нютон са помогнали наблюденията му върху движението на планетите.
ХІХ век, Америка. Джон Рокфелер. Излъсква една ябълка и я продава, с парите купува две… Рокфелер – обича да яде ябълки, още като дете вярва, че ще натрупа много пари. Пести и ги влага. Появява се Самюел Андрюс – химик, приятел на бизнесмена. Андрюс и Рокфелер съчетават знание, предприемаческо мислене и пари. Започват индустриалното производство на рафиниран нефт, продукт, който по това време се използва за осветление.
ХХ век. Компютърните специалисти Стивън Возняк и Стив Джобс създават „Apple”. Последният е вегетарианец. Той въвежда символа на отхапаната ябълка. Според едни името на компанията е със сантиментална стойност, според други отхапаната ябълка е символ на полученото познание от Стив Джобс, за което хората плащат дяволски много пари.
Едно е сигурно, не става само с ябълки. Всеки от горепосочените мъже е мразен и обичан, почитан и отричан, но същевременно и тримата са отличници в своята си област на познание.
Днес развитието на IT технологиите си съперничи със създаването на живот и храна по изкуствен начин. Как ли ще изглежда ябълката на ХХІ век? В чии ли мъжки ръце ще попадне?
Любопитно:
В историята, няма данни ябълката да е помогнала на някоя кралица или пък на не чак толкова важна особа да направи велико откритие. Дамите предпочитат ниско калоричния и прочистващ организма плод при диетата си. В историята не, но в литературата – да – в Библията, ако изобщо Ева е хапнала този плод. През ХVІІІ век обаче Снежанка на Братя Грим със сигурност е отхапала парченце от ябълка. Знаем съдбата ѝ.
За fortisimo.eu – Светлана Крумова (снимки: taggalaxy.de)
0 коментара