Покрай бисера на „Ню Йорк Таймс“, че Бойко Борисов бил наложил жените в българската политика – се замислих за дамите в развлекателната индустрия?
Ясно е, че нежните образи са навсякъде.
Провокативните тела и форми продават всичко… от книги до mp3-ки. Но когато стане въпрос за признание, нежният пол определено започва да страда от липса на внимание.
Цели осемдесет и две години се раздават филмовите отличия Оскар и досега нито една жена не е била номинирана за приза „режисьор на годината”. Табуто беше вдигнато едва преди седмица, когато бяха обявени номинациите на Американската филмова академия за 2010 г.
В престижната категория се отличава името на Катрин Бигълоу с иракската ѝ драма „Войната е опиат”. Сигурно ще спечели, че да компенсира половата несправедливост.
Жените режисьори са толкова малко, а това се дължи на факта, че големите филмови компании не са склонни да поверяват милиони в нежни ръце.
Да поговорим за музика. Певици много, но чували ли сте за музикален продуцент – жена? Аз не съм.
Литературният свят също е враждебно настроен към дамите. Ако пропуснем феномена Стефани Майър, то списъкът със световноизвестните авторки е изключително кратък. Вярно, съществуват феномени като Агата Кристи, но писателката на „Десет малки негърчета” може ли да се мери по популярност с Дан Браун. Тук ще ме апострофирате: „Ами, Джоан Роулинг?”
Майката на Хари Потър е сред най-продаваните автори на всички времена, но знаете ли, че в края на 90-те години издателите ѝ Bloomsbury се съгласяват да публикуват „Философският камък” само при условие, че ще скрият пола на писателката.
Така се ражда най-известната и критикувана сексистка рекламна стратегия в световен мащаб. От Bloomsbury са категорични, че читателите няма да посегнат към фентъзи история, написана от жена. Затова заличават женствеността на авторката с инициалите – Дж. К. Роулинг. Благодарение на измамата името се вписва в графичните традиции на колосите в жанра като Дж. Р. Р. Толкин и К. С. Луис.
Да скриеш пола на някой автор е неприятно, но пък да лъжеш е вече прекалено. Пред по-любопитните журналисти и читатели писателката е представяна като Джо Роулинг.
Факт е, че от психологична и биологична гледна точка жените и мъжете са напълно различни същества (справка „Войната за вдигнатия капак на тоалетната чиния” от Алън и Барбара Пийз), но не трябва да забравяме, че предразсъдъците са невежество. Добрите идеи не притежават полова определеност.
За fortisimo.eu – Стоян Стоянов
0 коментара