Преди по-малко от седмица прочетох във fortisimo.eu статията „Отпуск по бащинство” от колегата Иван Капралов. Не можах да се стърпя и да не напиша това своеобразно „опровержение”.
Просто, защото съм бременна и знам какво ме коства принудителното затваряне у дома – далеч преди предвидените от държавата 45 дни преди раждането.
Така че бих казала на всеки мечтател за отпуск по бащинство, че това не е почивка.
Пълната изолация не е за мен. Възможно е някой да си представя, че е далеч по-добре вместо ранното ставане за работа. Особено в това мрачно, студено и общо взето лошо време. Но майчинството или бащинството не е решение на проблема. Последното в никакъв случай не се характеризира с повече време за четене на книга или блаженство пред телевизора с любим сериал. За олимпийските игри да не говорим.
Съжденията на колегата Капралов се основават на типичната за мъжа гледна точка, която тръгва от убеждението, че оставащата си у дома жена задължително почива.
Говори по телефона с приятелки или люпи семки с комшийката. За какво говоря ли?
Говоря за това, че всеки излязъл в отпуск по бащинство мъж ще остане много неприятно изненадан от куп неща, които иначе се случват в живота – без той дори и да предполага.
Като например задължението да подсигуриш разнообразна и вкусна вечеря, докато се грижиш за бебето във всеки един момент. Ами ако имате късмет днес да е единственият слънчев ден, подходящ да разведрите себе си и малкото с разходка навън, а същевременно е крайно наложително да завъртите две перални?
Като бонус ви очаква и гладенето. О, ужас, току свършили поредната задача, забелязвате праха по холната масичка. Няма как, ще трябва и да се чисти. И така идва краят на работния ден. Не споменах ходенето до магазина, миенето на безброй многото тави и тенджери, останали в мивката след поредното готвене, което никой няма да помни само половин час след като е изядено.
Повярвайте, уважаеми представители на силния пол – отпускът по бащинство не е почивка! Само пробвайте и ще видите, че ще изберете да отидете на работа, за да си почивате. Затова законодателят е предвидил едва 15 дни отпуск за татковците при раждането на детето. Законодателят е постъпил мъдро, отчитайки факта, че само жените могат да свършат тази работа. Защото това е работа, а не почивка!
P.S. – Статията няма за цел да противопоставя половете, а да внесе малко яснота на всички, за които стоенето вкъщи изглежда привлекателна работа.
За fortisimo.eu – Силвия Терзиева
16.02.2010 (вт) 6,38,37 EET
16.02.2010 (вт) 17,38,44 EET
16.02.2010 (вт) 17,46,41 EET
16.02.2010 (вт) 18,40,56 EET
19.02.2010 (пт) 20,13,28 EET