Всички времена имат своите си моди. В модерните времена за България е модерно всеки да говори за проекти. Държавни и общински институции, нестопански организации и какви ли още не субекти търсят лечение за хроничния недостиг на средства за дейността си.
За съжаление в държавата се краде и проектите ту се спират, ту се пускат. Общините пък се оплакват от субективно отношение на одобряващите по политически принцип.
Колкото до неправителствените организации – отдавна е известно, че повечето от тях не са създадени с друга идеална цел освен тази идеално да усвоят отпуснатите по даден проект средства. Така както често става у нас думата „проект“ скоро ще придобие негативен оттенък. Както в предишното десетилетие се случи с думата „реформа“.
Затова ми се струва за особено важно да показваме и обратния случай. Примери, при които всичко е на мястото си и нещата се случват такива каквито са замисляни. Не сиви случаи, а такива при които бялото е бяло, а черното е черно. Един от малкото Центрове за социална рехабилитация и интеграция на хора с физически увреждания вече пета година успешно работи в Шумен.
Конкурсът за доставчик на социални услуги е спечелен от Регионалната организация на Съюза на инвалидите. „При капацитет от 25 души ние в момента работим с 43-ма човека и сме казали, че никого няма да върнем, защото сме се посветили на тази работа”, заяви ръководителят на Центъра Иванка Казакова.
Диапазонът на предлаганите социални услуги е доста широк. Консултации, информация, придружаване, помощ при попълване на документи и сътрудничество. Звучи сухо, но лично се убедихме, че всичко това е от голяма практическа полза за хората с двигателни проблеми. Напълно безплатно инвалидите могат да ползват и медицинска рехабилитация, кинезитерапия, както и транспорт с адаптиран микробус.
Най-важната възможност, която осигурява Центърът, поне според мен, е тази, че хората със специфични потребности развиват тук специалните си таланти. За тази цел се организират курсове за придобиване на умения за работа с компютър или изучаването на чужди езици. В Центъра хората се събират, за да общуват, да играят на карти или табла.
Децата имат тренировки по конна езда и плуване – спортове, доказали изключителната си полза при терапията на детска церебрална парализа и други заболявания. Точно към децата са насочени най-големите усилия на екипа на Центъра.
„Важно е родителите да не неглижират проблема на детето си, в същото време, обаче да не му внушат чувство на непълноценност”, разказва още Казакова. Според нея за детето с двигателен недъг е важно да посещава масово училище, добра европейска и световна практика, която през последните години започна да се реализира и в България.
За детето обаче е не по-малко важно и да се среща с хора, които имат подобни на неговите проблеми особено, ако никой друг в семейството му не е инвалид.
Все пак най-добре те разбират онези, които имат сходни проблеми. Така както всеки от нас споделя личните си проблеми с хора, които имат подобни и ще го разберат.
За fortisimo.eu – Мина Денева
0 коментара