Ездачи идващи от север. Тържествено пристъпящи коне и напети дами и господа с излъскани ботуши, червени сака и любопитни шапки. Централните улици се превръщат в друмища.
Усещане за сблъскващи се светове. От една страна картината е леко странна, от друга традиционна.
Винаги се чувствам така, наблюдавайки конното шествие, посветено на Тодоровден в Шумен. Днес конниците отново ще се спуснат от север и ще се построят пред сградата на общината в 16,30 часа.
Традицията се поддържа от Клуба по конен спорт „Кабиюк”. Нашето проучване показва, че тези дни конни шествия ще има само в три града на страната. Освен шествието в Шумен за утре се подготвят подобни в София и Бургас. Традицията се завръща в София след години прекъсване. За Бургас съвсем не се наемам да твърдя.
Колкото за шествието в Шумен. Щастлив съм с един детски спомен. Около дванадесет ездачи и техните породисти коне. Пред тях няколко двуколки и най-отпред файтон. Манифестация, задвижвана от конска сила бавно пристъпяща по някогашната централна улица. Бях някъде на шест и за първи и последен път преминах през града качен на файтон и махащ щастливо с ръка на публиката. Помня щастие и големи глътки вода от чешмичката пред кино „Млада гвардия”. Там шествието направи големия си обратен завой по павирания площад „Освобождение” и слезе на долното централно ниво. Традицията за тези шествия в града е положена през 1972 година. Каза ми го дядо ми Манол Матев, който дълги години управляваше градския хиподрум и всъщност е в основата на тази традиция за Шумен.
Сега традицията се поддържа жива от един спортен клуб и любовта на днешните състезатели, които като мен имат детски спомен от конното шествие по Тодоровден.
За fortisimo.eu – Иван Капралов
0 коментара