Ние, българите, обичаме да си усложняваме живота. Внушаваме си, че живеем с проблеми, вглъбяваме се в тях. Харесва ни някой друг да ни казва какво да правим. Но, уж приели съвета, изричаме прословутите фрази „Е, не си прав! Ти не разбираш!” и си знаем нашето.
Често употребяваме „Аз съм такъв”, но не признаваме това право на другия. През тази призма преминават и обществените проблеми.
Знаем, че за всяко нещо има просто решение, но то винаги идва по сложния начин. Точно такава е ситуацията с пещера „Бисерна”, която се намира на Шуменското плато.
Че какво толкова за нея? Ами това: там се намираше най-големият хабитат от прилепи – уникална колония, която може да се види в малко пещери на Балканския полуостров. Местното ВиК не хлопна, а направо зазида входа на пещерата. Ето защо хиляди от тези бозайници вече са мъртви. Е, какво от това, някакви си прилепи!
Не е точно така. Те се хранят с комари – онези същите досадници, от които не можем да се отървем през лятото, и дето пренасят куп болести. Освен това – прилепите са защитени от всякакви международни конвенции, стратегии, закони…
Е, да. Те са измрели в пещерата, където се намира и каптаж „Бисерна”, известен още като „Зандана”. От там идва водата на Шуменското плато и на част от града. Ако това не ви е достатъчно, над пещерата се намират няколко хижи и заведение, които са на септични ями, а теренът е карстов. Подземните води се просмукват с преработените отпадъци на преяли и препили шуменци и гости на града.
Хайде сега – пийте една студена вода, аз черпя! Добре де, на снимка можете да видите, че все пак има пречиствателна станция. Абе не прилича да са спазени европейските изисквания, ама все пак станцията е в пещера...
Научен доклад на Географския институт доказва, че в поднодната река в „Бисерна” има наличие на тежки метали. Самата пещера пък се води строителен обект. Още от 1976 г. водата там е обявена като негодна за пиене.
И така: унищожен хабитат, мръсна вода, дело в административен съд, в което ВиК и РИОСВ си мерят… законите… Областната и общинската управа също са ангажирани по случая.
Естествено, решението на проблема е просто. Връзваш попа, селото мирясва.
Оказва се, че има друг каптаж, наречен Папаз Бунар, който може да се ремонтира. Възможно е Шуменското плато и въпросната част от града да се захранват от него. Този в пещера „Бисерна” пък ще може да се затвори.
Така и агнето ще е сито, и вълкът ще е цял. Шумен ще има туристически обект, прилепите ще възстановят колонията си. Жителите ще пият чиста вода, законодателството ще бъде спазено.
Просто, нали?! Имало кой да се сети! Да видим дали ще има и кой да го направи.
За fortisimo.eu решението написа Светлана Крумова (с помощта на Добромир Драев от „Форумът на Шумен”)
24.02.2010 (ср) 20,11,03 EET
24.02.2010 (ср) 20,13,13 EET