Наскоро разговарях с уважаван производител на дограма. Знаете темите – кризата, краха на строителния бранш и оцеляването на най-добрите.
Този човек подчерта, че неговата продукция е обречена да оцелее тъй като не става дума просто за нова рамка на вашия прозорец, а за съоръжение което отговаря на всички изисквания за енергийна ефективност.
Добре де, викам си аз, но що е туй енергийна ефективност? Чувал съм разбира се, но много не съм се замислял, а и никога не ми се е случвало да пазарувам нещо преценявайки го от тази гледна точка. Питам познати – същата работа. Едни говорят за саниране на старите блокове, а други за енергоспестяващи електрически крушки.
Всички сме чували нещо, но не е като да владеем знанието по темата, а камо ли да ориентираме потребителското си поведение според изискванията на енергийната ефективност.
Спомних си тази история когато с изненада открих, че днешния пети март бил Световен ден на енергийната ефективност. Стига бе!?
Това чудо даже се чества, а ученици провели подобно на мен анкета сред 1 000 жители на Шумен на възраст от 18 до 75 години. Анкетата включвала въпроси, насочени към избор на клас електрически уред и познания за енергоспестяващ клас, както и към предпочитанията на населението за електрически или енергоспестяващи лампи. Според анализа на данните се установили положителни тенденции по отношение интереса на хората към повишаването на енергийната ефективност, но като цяло сме били далеч от европейските норми за използване на енергоспестяващи лампи.
В съпътстващия коментар на местната инспекция по опазване на околната среда и водите пишеше нещо и за екологията и цялостното опазване на околната среда. Неглижирах тази част от съобщението и светнах какъв ми е проблема. Въпросът с енергийната ефективност ще си остане далечен за съвременните българи докато гледат на вложенията в нея като разход. Няма да накарате никой да инвестира в изолация, догарама или лампи под предтекс, че ще спаси планетата. Може да е лошо, но е така. Необходимо е да накарате хората да виждат ефективност от подобна инвестиция за собствения си бюджет. В тези времена обаче, всяка инвестиция, която ще намали разходите ни за енергия изглежда непосилна. Някъде тук се срещнах с изводите от анкетата на учениците.
Необходима е национална политика в областта на енергийната ефективност.
Програма някаква с конкретни мерки за подпомагане и насърчаване на всеки, който предприеме действия по оптимизиране на ползването на енергия в дома си.
Довършвайки този текст се сетих, че и аз веднъж се замислих за енергийна ефективност. Преди години една банка пусна интересен кредит с преференциални условия. Трябваше само да вложа заетите пари в подобно начинание. Този пример ми се струва добър, за да илюстрира тезата ми, че за тази работа трябват не лозунги, а партньори.
За fortisimo.eu – Иван Капралов (снимка: europarl.europa.eu)
0 коментара