„Вода гази, жаден ходи”. За тази поговорка се сетих като слушах повтаряните от няколко седмици препоръки на РИОКОЗ да не пием вода от чешмата. Известно е, че Шумен няма пречиствателна станция за питейна вода, а водата от язовир „Тича” особено пролетно време е с висока мътност.
Ежедневните контролни проби все още не показват подобряване на качествата на водата. Ако се налага водата от чешмата да се ползва, то трябва да е само след преваряване, препоръчват лекарите. Много шуменци от години пият вода от многобройните чешми в района на Шуменското плато или в града.
В момента обаче не може да се разчита и на тези водоизточници. В различните дни пробите показват ту добри питейни качества, ту влошени показатели и на водата от тези чешми. За по-сигурно специалистите ни съветват да си купуваме минерална или трапезна вода. И така отново се завъртаме в омагьосания кръг да плащаме една от най-скъпите цени на водата в България (в момента 2.49 лв. на кубик с ДДС) и да купуваме вода за пиене (средно 3.00 лв. за 10 литра).
Направих груба сметка на харчовете за вода на 1 човек месечно – по 3 кубика от чешмата и по 50 л. от магазина. Балансът излезе приблизително 22 лв. на човек месечно само за вода и то при ползването на минералната само за пиене, без готвене, чай, кафе и други екстри.
„А взорът от нийде надежда не види” след като преди дни от отговорен източник научих, че ремонтите на В и К мрежата по програма „ИСПА”, които доскоро ме обнадеждаваха щели да намалят изтичането на вода само с 30%?!
Защото, за да спрат течовете в Шумен трябвало и подмяна на основния водопровод и още куп забатачени през годините тръби.
Е, след като вече сме с чисти отпадни води, Шумен има шанса да стане един от първите градове в България с пречиствателни инсталации и за питейна вода. Да, обаче в светлото бъдеще, което ние продължаваме да чакаме.
За fortisimo.eu – Мина Денева
6.03.2010 (сб) 15,27,53 EET