Да си родител не е лесна работа. Но отговорността е още по-голяма, когато решиш да станеш приемен родител. През последните години се наблюдава по-голяма съпричастност на българското общество към децата в риск.
Въпреки това, все още малко се знае за приемната грижа. Това ми стана ясно от въпросите и мненията на слушателите от ефира на „Форте” радио.
Приемната грижа е насочена към деца, вписани в регистъра за осиновяване. Тя е насочена и към децата, които търпят болка и насилие в собствените си семейства. От справка изнесена пред парламентарната комисия по образование и въпросите на младежта само за миналата година има повече от 1 400 сигнала за насилие на деца вкъщи. Затова според социалните работници е най-добре в тези случаи да предприемем трудната стъпка и да изведем децата от дома на техните родители.
Друг случай, в който е препоръчителна приемна грижа, са изоставените бебета. Случаите и в този показател се увеличават според данните за България. В приемното семейство се компенсират основните емоционални дефицити на децата. Към всяко дете се подхожда индивидуално. В много от случаите приемната грижа е естествено стъпало към осиновяване. Няма строга рамка за кандидатите за приемни родители, условията не са много, възрастова граница няма.
Когато говорим за най-малките, традиционният скептицизъм на българина по-лесно се преодолява. Само в Шумен вече има 20 приемни родители, които са поели грижата за 23 деца. А има и три осиновени деца. Хората са все по-отворени, констатират социалните работници и канят интересуващите се на специално организирани информационни срещи, които се провеждат в Областния център по приемна грижа в Шумен . На срещите ще бъде представен и филма „Доброволна любов”.
Мисля, че името на филма е много подходящо, защото става дума точно за доброволна любов, която може да направи чудеса за развитието на едно дете.
За fortisimo.eu – Мина Денева (снимка: semeistvo.bg)
0 коментара