Докато философи и конституционалисти все още полагат усилия да довършат дефинициите за класическите три власти – законодателна, изпълнителна и съдебна. Докато социолози, юристи и общественици налагат модерната теза, разширяваща триадата и с четвъртата власт на медиите. Докато светът подлага на вековни изпитания властовия характер на всяка от споменатите – в България се роди „Петата власт“.
Да е обществено мнение – не е. Да е особена форма на пряка демокрация – не е. Има елементи от всичко това, но става дума за власт.
Напоследък даже има повече доказателства, че „Петата власт“ е повече власт от другите, само дето трябва да се сезира. Процедурата е следната: изпълнителната власт задейства „Петата власт“, която задвижва медиите. Процесът на решение отнема седмица. Следва бърз социологически сондаж, който се внася на законодателната власт за изпълнение.
Чудя им се на тези политици дето се трепят за нова конституция. Нейните правила отдавна минаха на „Пета“. „Петата власт“ пуска музиката на която управляващите играят танго (според френдли сравнението на Кристалина Георгиева).
„Петата власт“ била израз на готовността на управляващите да се вслушват в управляваните. „Петата власт“ почива изцяло на научните методи на социологията и леко пренебрегва научните методи на правото и политологията.
Като студент запомних едно сравнение, което разказваше, че ако си представим обществото като замък , и сме социолози, ще видим неговите красиви кулички или мръсни улички. Как обаче функционира този замък? Кой носи храната, кой хвърля боклука – може да ни каже само човек с познанията на юрист.
Това и е проблема на „Петата власт“. Няма как да е власт, която почива на общественото мнение и едновременно гради кули и вижда мръсни улички. Няма как да дофинансираш здравната система, да имаш договор удовлетворяващ лекарите и да вдигаш здравните осигуровки на частния сектор. След седмица ще видим дали може и изобщо да накараш държавните служители да си поемат своя дял от осигуровките.
Седмица – все пак трябва да обработим данните от социологическите проучвания.
За fortisimo.eu – Иван Капралов
0 коментара