Българските производители на популярните като брускети „Марети“, препечени хлебни хапки с различни аромати, откриха нова вратичка в родното законодателство с помощта на Комисията за защита на конкуренцията.
След проведеното административно наказателно производство КЗК обяви, че „Итал фууд индъстри“ с два телевизионни рекламни клипа – успешно са заблудили потребителите, че брускетите „Марети“ се произвеждат в Италия. Казано на шега, срещу глобата от 213 000 лв. българските производители на брускети получиха признанието на български държавен орган, че продукцията им е вносна (очевидно в смисъл на качествена). Така заобиколиха тежката и дълга процедура за запазване на произход от Закона за марките и географските означения.
Дотук с шегите обаче, защото това решение на КЗК огласено вчера е прецедент, който ще ни кара да гледаме по друг начин на и без това не особено ясните правила за реклама в българското законодателство. Решението на КЗК доказва за пореден път и липсата на цялостна законодателна политика затова кое е недопустимо и кое е поносимо в областта на рекламата според българската държава. Без да теоретизирам излишно искам да подчертая, че въпросите със „заблуждаващата“ и „сравнителната“ реклама имат различни законодателни решения дори в страните от Европейския съюз.
Примерно в част от тях рекламирането на стоки и услуги чрез сравнение с вече наложени такива се поощрява (като добра търговска практика), а в други страни положението е на обратния полюс. Що се отнася до заблуждаващата реклама обаче, можем да подчертаем, че винаги става дума за създаването на измамни представи у потребителя относно състава, качествата, безопасността и географския произход на рекламирания продукт. В този смисъл и някогашната регламентация в Закона за защита на потребителите беше конкретна и даваше по-малки възможности за днешното разширително тълкуване на нормата. Решението на КЗК по отношение на брускети „Марети“ е основано на нарушения на чл.32 и още по-точно на чл.33 от Закона за защита на конкуренцията, който гласи: „Забранява се предлагането или рекламата на стоки или услуги с външен вид, опаковка, маркировка, наименование или други белези, които заблуждават или могат да доведат до заблуждение относно произхода, производителя, продавача, начина и мястото на производство, източника и начина на придобиването или на използването, количеството, качеството, естеството, потребителските свойства и други съществени характеристики на стоката или услугата.“
Тълкуванието на комисията е простичко. Младото момче от телевизионния клип Луиджи, който избира домати на пазара в малка градска уличка очевидно е единственият производител на брускети „Марети“, който пред очите ни попива тайните от своя баща. Понеже момчето се казва Луиджи, а музиката и духът в клипа напомнят силно за Италия, откъдето впрочем тръгва традицията за тези препечени хлебчета, за комисията всичко е ясно. Лъжат ни, че това е Италия.
Възхитено и доста революционно!
Произхода на всеки продукт задължително се съдържа на опаковката според изискванията на закона, но от вчера насам за него можете да се преборите и с един два телевизионни клипа. Дали да не изляза на пазара с домашното шампанско облечен като Луи XIV под звуците на мелодичен шансон. Ще викна и комисията та да удостовери произхода на напитката.
Прави ли рекламата произхода? Толкова ли силна е способността й да въвежда в заблуждение напук всичката администрация и сложни режими за запазване на марки и географски означения? Възможно ли е членовете на КЗК да вярват, че всичките брускети „Марети“ на пазара са произведени в малката пекарница от телевизионния клип? Все пак нали производителя се казва „Итал фууд индъстри“. Дребнички ми изглеждат индустриалните предприятия в Италия.
Възхитително и доста революционно! За минути се сетихме за десетки български марки и продукти, които използват звукова или картинна асоциации за далечни или близки, но задължително бленувани светове.
За fortisimo.eu – Иван Капралов (снимка: Итал фууд индъстри)
P.S. Убедени че, КЗК може да защити в най-пълна степен обществения интерес очакваме да разберем как точно ще окачестви произхода на компанията, сключила сделка с VIVACOM – за продажбата на НУРТС. Според нас конкуренцията в българските електронни медии е силно застрашена от възможността собственици на вестници, телевизии и радиостанции да придобият контрол над наземното разпространение и ефира.
9.04.2010 (пт) 10,29,39 EEST