Слънчевите лъчи погалиха земята и пролетта разцъфна. Децата ни като цъфналите джанки украсяват градинките. Със слънцето дойде и време да предпазваме детската и бебешка кожа от атмосферните влияния.
Когато брули вятър детските бузки изпръхват и след къпането се изсушават много. Затова още навън трябва да ги намажем с подхранващ крем (с невен или лайка), а след банята може само да се омазнят достатъчно. За слънчевите лъчи – на първо място да не забравяме шапка, слънцето още грее ниско и изгаря без да усетим, а на второ място – слънцезащитен крем с минимум фактор 30 от козметика, която влияе добре на кожата на детенцето ни.
Не винаги скъпия вариант е най-добро решение. Често отвара на натурална основа от билки е най-добре и природо съобразно. До сега в опита си като майка разбрах, че колкото по-малко преработка и съставки има една рецепта – за храна и всичко, което попада върху детето, визирам мазилата и препаратите, толкова по-добре се приема от организма.
Пролетта съживи и гадинките! От кърлежи и бълхи вече има опасност по всички открити пространства – време е да пуснете в чантата за всекидневна разходка или почивка мазило или спрей против тези вредители (чаевеца например много бързо успокоява всички пъпки и кожни раздразнения, а също помага да отпуши малкото носле, ако през деня се е разсополевило мъничето ви).
Има една дума с „А”, която никой не иска да чува. Ще я прошепна (аЛерГия).
Кога зашумят буките, кога зацъфтят липите и тополите, кога всичко се разлисти… алергиите се обаждат, затова ограничете алергените от изкуствени аромати (омекотители, ароматизатори, прах за пране, детски дезодоранти и всяка химия, която мирише хубаво). Ако в стаята, където спи малкото, има пролетни цветя вечер задължително се изнасят – дразнят носа със силната миризма. Обонянието ни е затъпено от твърде многото аромати, които преминават през него.
Е-е-е-е, спомняте ли си, когато обикаляхме поляните да ядем белите цветове на овчарските торбички, плетяхме венчета от глухарчета, търсехме четирилистни детелини и изсмуквахме сладкото от венче листчетата на великденчетата (едно лилаво цвете, което в момента е цъфнало по всички полянки)?
Така както си спомняте, така и не искате да си представите, че сега децата ви ще го правят, защото по презумпция всичко навън е мръсно! Дали лишаваме децата си от романтиката на пролетта?
Да береш цветя, да се търкаляш по тревата, да сдъвчеш всичко зелено и жълто, което погледа ти различава като различно растение, на което още не познаваш вкуса, плюс малко кал и малко пръст, малко и под ноктите – древна българска рецепта за игра навън. И тука под липите стари неведнъж играх – липите са още пред прозореца ми, но другарите ми ги няма. А за децата ни, не се знае за някои дали ще има липи (добре че по центъра на Шумен още ги има). Да им дадем възможност да помиришат сами пролетта – на тези слънчеви деца.
За fortisimo.eu – Деси Кръстева
0 коментара